Co powinieneś wiedzieć o zaburzeniach pamięci

Pamięć jest dla każdego z nas niezwykle ważna przez całe życie. Pozwala na uczenie się nowych informacji, zapamiętywanie ważnych wydarzeń i osób, a także na odpowiednie reagowanie w konkretnych sytuacjach, co jest wynikiem właściwego przetwarzania informacji i tego, czego się nauczyliśmy. Jest dosłownie niezbędna do życia, a także do wykonywania obowiązków. Dlatego tak istotne jest, aby wszystkie jej zaburzenia rozpoznawać jak najszybciej.

Co należy wiedzieć o pamięci?

Pamięć jest specyficzną zdolnością ludzkiego umysłu, która pozwala mu na gromadzenie informacji zbieranych przez zmysły oraz poznawanych z innych źródeł. Dzięki niej też odtwarzamy wszystkie minione doświadczenia, przyjemne (lub nie) chwile, a także niezbędną nam w danej chwili wiedzę.

Dzięki pamięci nie tylko możemy dobrze i bezpiecznie funkcjonować w codziennym życiu, ale też budujemy swoje własne, trwałe wartości. Jesteśmy w stanie cieszyć się tym, co nas otacza. Co więcej, pamięć możemy podzielić na dwa ważne rodzaje, które odpowiadają za naszą zdolność do funkcjonowania w świecie:

  • pamięć krótkotrwałą, inaczej zwaną operacyjną, która przetwarza informacje w bieżącym czasie,
  • pamięć długotrwałą, która odnosi się do utrwalonych na stałe wzorców i wspomnień.

Czy zaburzenia pamięci dotyczą całej pamięci?

Wyróżniamy nie tylko wiele rodzajów pamięci, ale też wiele jej zaburzeń. W związku z tym często zaburzenia te dotyczą tylko wybranych funkcji i obszarów pamięci, na przykład wyłącznie pamięci długotrwałej lub wyłącznie pamięci krótkotrwałej.

Jakie są przyczyny zaburzeń pamięci?

Zaburzenia pamięci wielu z nas kojarzą się z problemami, których doświadczają osoby starsze. Nie ma w tym nic dziwnego wraz ze starzeniem się organizmu, następują zmiany w obszarze funkcji poznawczych. Dzieje się tak u wielu osób starszych, u których możemy wyróżnić choroby neurodegeneracyjne, takie jak choćby choroba Alzheimera.

Również inne choroby i uszkodzenia w obszarze mózgu mogą doprowadzić do zaburzeń pamięci. Udar, guz mózgu czy też uszkodzenia mechaniczne głowy mogą doprowadzić do powstawania zaburzeń pamięci.

Jednak nie tylko takie przyczyny tych zaburzeń możemy wyróżnić. Równie ważne są choroby endokrynologiczne, niedobory witamin z grupy B, które upośledzają funkcjonowanie układu nerwowego albo zatrucia niektórymi związkami organicznymi czy metalami ciężkimi. Warto także zwrócić uwagę na problemy natury psychicznej, takie jak traumy, depresja czy przewlekły stres, które upośledzają funkcje umysłowe, w tym pamięć i koncentrację.

Na czym polega leczenie zaburzeń pamięci?

Ze względu na to, jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu pamięć, leczenie zaburzeń pamięci powinno zostać rozpoczęte jak najszybciej po ich wykryciu. Pozwala wówczas na opóźnienie rozwoju choroby i zachowanie przez znacznie dłuższy czas sprawności umysłowej. Nie ma też jasnej, jednej drogi leczenia takich zaburzeń. Wszystko zależy bowiem od przyczyny problemu, do której musi zostać dopasowana cała terapia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here