Czym zajmuje się audiolog?

0
1084

Zmysł słuchu – to właśnie główny zakres specjalizacji audiologa. Medyk tej specjalizacji najczęściej ściśle współpracuje z laryngologiem oraz foniatrą. Dowiedz się więcej, kiedy należy udać się do tego specjalisty i kiedy należy udać się do poradni audiologicznej?

Praca audiologa

Audiolog zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem zaburzeń zmysłu słuchu. Bardzo często mylony jest z laryngologiem, którego zakres specjalizacji jest przecież nieco rozszerzony o badania głowy oraz szyi. Audiolog zajmuje się ściśle tylko zaburzeniami słuchu, w tym problemami w odbiorze dźwięków. Najczęściej na wizytę do audiologa kieruje laryngolog.

Zakres specjalizacji audiologa

Kiedy warto wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „audiolog warszawa”? To lekarz, który trafnie rozpozna przyczyny oraz zaleci odpowiednią terapię w przypadku zaburzeń słuchowych. Mowa tutaj nie tylko o niedosłuchu czy słuchu wytężonym, ale także szumach usznych. Audiolog zajmie się też diagnostyką i leczeniem stanów zapalnych ucha.

Jakie badania wykonuje audiolog?

Oprócz szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz podstawowego badania uszu przy zastosowaniu otoskopu, audiolog zleca oraz realizuje także badania, takie jak audiometria tonalna, tympanometria, badanie ABR. Co ważne, wszystkie mogą być realizowane w przypadku pacjentów dorosłych, ale również dzieci. Wszystkie są całkowicie bezpieczne, większość może być wykonana przez uprzedniego przygotowania pacjenta. Diagnostyka audiologiczna jest także bezbolesna, za to całkowicie skuteczna. Dzięki dobraniu właściwego badania praktycznie natychmiast udaje się rozpoznać konkretne zaburzenie słuchu.

Kiedy udać się z dzieckiem do audiologa?

Co ciekawe, audiolog bada zmysł słuchu nie tylko przy występowaniu określonych zaburzeń, które wskazują na jego nieprawidłowe funkcjonowanie. W przypadku najmłodszych pacjentów, do medyka o tej specjalizacji warto wybrać się na przykład wtedy, gdy dziecko jeszcze nie mówi, a jednak etap jego rozwoju wskazują na to, że już powinno się sprawnie komunikować mową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here