Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowanie poleca karmienie piersią w pierwszym okresie życia dziecka. Karmienie piersią ma być najlepszym sposobem żywienia noworodka i dziecka w pierwszych miesiącach życia. Nic nie zastąpi mleka matki. Reklamy jednak sugerują, że mleko modyfikowane jest tak samo dobre i bogate w witaminy i składniki odżywcze jak mleko matki. Warto jednak wierzyć w światowej organizacji zdrowia i stosować się do ich zaleceń i sprawić aby naturalny pokarm czyli mleko matki było jedynym pokarmem dziecka przez pierwsze kilka miesięcy życia. Oczywiście później można rozszerzać dietę.

Warto wiedzieć, że karmiąc dziecko piersią przez pierwsze miesiące życia nie trzeba nawet podawać mu wody, samo mleko z piersi absolutnie wystarczy.

Jak długo karmić piersią?

Warto wiedzieć, że dziecko samo odstawi się od piersi, przecież nie będzie karmiony aż do 18 roku życia. Warto pozostawić decyzję dziecku, niektóre odstawiają się od piersi szybciej a niektóre później. Warto jednak, aby mama znała zasady żywienia niemowląt i noworodków i wiedziała kiedy zacząć rozszerzać dietę i jak to zrobić.

Jak długo karmić piersią?Rozszerzanie diety wcale nie jest taką prostą sprawą i czasami przysparza wiele problemów. Rozszerzanie dziecku diety bywa także przyczyną wielu kłótni rodzinnych, każdy bowiem ma inny pomysł na to jak dieta powinna być rozszerzana. Warto wiedzieć, że karmienie piersią nie każdej kobiecie przychodzi łatwo i nie należy wtedy kobiety negatywnie oceniać, bo być może jakieś problemy medyczne uniemożliwiające jej wykarmienie piersią swojego dziecka. Można wtedy skorzystać z mleka innej mamy, warto jednak walczyć o swój pokarm kontaktując się na przykład z certyfikowanym doradcą laktacyjnym.

O karmienie piersią warto zadbać już w czasie pierwszych godzin życia dziecka ze szpitalu. Dziecko od razu po porodzie powinno być przedstawione do piersi i powinna zadbać o to położna i osoby towarzyszące kobiecie przy porodzie. Jeżeli laktacja od samego początku będzie przebiegała prawidłowe to jest duża szansa na to, że mama będzie w stanie wykarmić swoje dziecko w ciągu wielu miesięcy. Problemy z karmieniem na samym początku nie mogą jednak niczego przesadzać bo mama może skorzystać z porady laktacyjnego doradcy dopiero po kilku tygodniach i wtedy także będzie jeszcze szansa na przywrócenie karmienia piersią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here