Jak wybrać saunę do ogrodu

Popyt na własne sauny w ogrodzie rośnie od kilku lat stale rośnie. Jedni kierują się względami zdrowotnymi, inni wizerunkowymi. Własna sauna w ogrodzie to przecież prestiż wśród sąsiadów. Kwestią pozostaje jaką saunę wybrać i czym się kierować.

Sauna do ogrodu – jak wybrać najlepszą?

Decydując się na własną saunę do ogrodu warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

• sauna ma służyć tylko do relaksu, czy także celom zdrowotnym,

• jaki model będzie pasował do aranżacji ogrodu,

• jakim budżetem dysponujemy.

O ostatecznym wyborze będą decydowały wszystkie te elementy, ale w różnych proporcjach, bez względu na wybór, sauna do ogrodu to bardzo dobry pomysł.

Sauna sucha czy mokra

To w zasadzie jedna z ważniejszych kwestii. Bardzo popularne sauny fińskie, czyli suche, nie tylko relaksują, ale mają także znaczący wpływ na stan zdrowia. Znacząco zwiększają odporność organizmu, oczyszczają go z toksyn, poprawiają układ krążenia, zmniejszają dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów.

Drugi typ to sauny rzymskie, czyli sauny mokre. Temperatury w kabinie są niższe, ale wilgotność sięga prawie 100%. Dzięki temu łaźnia mokra działa przede wszystkim relaksująco, doskonale wpływa na cerę i wspomaga proces odchudzania. Jej właściwości lecznicze są mniejsze niż łaźni fińskiej.

Modele saun do ogrodu

Największą popularnością cieszą się niewielkie domki drewniane, które można wpasować w aranżację każdego ogrodu, nawet tego o małych rozmiarach. Drugi rodzaj to sauny w formie beczki. Wykonane są z drewna, ale nadają się swoją stylizacją do dużych ogrodów położonych poza miastem.

Do nowoczesnych ogrodów nadają się sauny przeszklone z płaskimi dachami. Swoją formą doskonale wpiszą się minimalizm prywatnych ogrodów w mieście.

I na koniec koszty

Nie jest to sprawa bagatelna. Gotowa, w pełni wyposażona sauna to wydatek od kilku do kilkunastu złotych. Koszty te jednak można znacznie obniżyć. Gotowe domki do montażu można zakupić już za kilkaset złotych, do tego dochodzi piec za ok. 1000 zł. Najtańszą opcją jest samodzielna budowa kabiny sauny. Wystarczy trochę zdolności majsterkowicza. Wylewka, deski, dużo własnej pracy i największy wydatek to piec.

Wybierając piec do sauny raczej trzeba postawić na piece elektryczne. Po pierwsze są ekologiczne, po drugie po kilku latach nie trzeba będzie ich wymieniać, co grozi piecom opalanym drewnem. Coraz więcej gmin wprowadza zakaz palenia nie tylko węglem, ale także drewnem. Chcąc oszczędzić kosztów w przyszłości warto dbać o powietrze i własną kieszeń już na początku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here