Jak wyhodować awokado

Jak wyhodować awokado? Nic prostszego! Możesz posadzić owoc na balkonie czy parapecie i każdego dnia cieszyć się imponującym drzewkiem.

Skąd wziąć pestkę?

Jak wyhodować awokadoPestkę łatwo pozyskuje się, wyjmując ją ze świeżego owocu. Kupując awokado powinniśmy sprawdzić, czy nie ma ciemnych plam. Dobre awokado powinno mieć zieloną skórkę, a po dotknięciu być przyjemnie miękkie. W celu wyjęcia pestki z owocu należy go bardzo delikatnie przekroić na pół uważając, by nie uszkodzić pestki, którą sadzimy jak najszybciej po wyjęciu.

Jak ukorzenić i posadzić pestki awokado?

W dolną część pestki wbijamy 3 wykałaczki. Dzięki temu stworzymy podpórkę. W dalszej kolejności opieramy je o ścianki słoika z wodą. Płaską część pestki powinniśmy zanurzyć w wodzie, a ostrzejszą stronę pozostawić wystawioną nad naczyniem. Pojemnik umieszczamy w słonecznym, ciepłym miejscu, najlepiej na jasnym parapecie. Pamiętajmy, żeby uzupełniać wodę, bo może ona wyparowywać. Pestka potrzebuje od 2 do 12 tygodni, aby wykiełkować. Dopiero po tym czasie zacznie wypuszczać korzenie oraz pęd.

Gdy w słoiku pojawią się korzenie i zajmą jego sporą część, możemy oddzielić pestkę od rośliny i umiejscowić w doniczce z ziemią. Górna część rośliny powinna wystawać ponad doniczkę.

Jak pielęgnować awokado?

  • Awokado lubi wilgotne podłoże, podlewajmy więc roślinę dość obficie.
  • Doniczkę najlepiej umieścić na parapecie okna południowo-wschodniego lub południowo-zachodniego.
  • Naszą roślinę warto przykryć przeciętą na pół plastikową butelką – wówczas stworzymy cieplarniane warunki i będzie rosła jeszcze szybciej.
  • Latem dobrze wystawić awokado na dwór, w osłoniętym miejscu i nawozić co 2 tygodnie.
  • Zimą natomiast powinniśmy zapewnić roślinie odpoczynek i przenieść ją do chłodniejszego miejsca i ograniczyć podlewanie.

Co dalej, gdy drzewko podrośnie?

Często drzewka bardzo szybko leci w górę. Gdy osiągnie ok. 30 cm wysokości, najlepiej obciąć mu czubek, co pomoże mu się ładnie rozgałęzić. Kiedy będzie spore, dobrze jest obciąć też dłuższe, rozwinięte gałązki. Dzięki temu roślina nabierze ładnego kształtu, choć będzie miała trochę mniejsze liście.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here