Jak złożyć wypowiedzenie?

Wielu pracowników staje przed dylematem złożenia wypowiedzenia pracodawcy, z powodu znalezienia nowego miejsca zatrudnienia lub też w przypadku zmęczenia danym miejscem pracy. Takie wypowiedzenie musi być złożone zgodnie z przepisami, które reguluje kodeks pracy oraz zgodnie z zapisami umowy o pracę, która została zawarta pomiędzy tym pracownikiem a jego pracodawcą. Jak złożyć wypowiedzenie? Jak powinno ono wyglądać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Kiedy złożyć wypowiedzenie?

Kiedy taki dokument powinien trafić do pracodawcy? Dokładnie jest to określone w umowie, którą pracownik zawarł z nim zanim rozpoczął pracę na danym stanowisku. W przypadku umowy na czas określony – może to być trzymiesięczny, jednomiesięczny lub dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Po złożeniu wypowiedzenia, pracownik powinien jednak nadal wykonywać swoje obowiązku aż do terminu wygaśnięcia umowy.

Jak złożyć wypowiedzenie?

W Polsce w większości umów zawarte jest, iż wypowiedzenie powinno być złożone w formie pisemnej. Ta regulacja dotyczy dwóch stron – i pracownika, i pracodawcy. W zależności od funkcjonowania firmy, najczęściej składa się je w biurze podawczym, w sekretariacie lub do rąk samego szefa/kierownika. Dobrze jet zrobić dwie kopie wypowiedzenia, by jedna z nich została podpisana przez osobę, która je od nas odbiera (ten egzemplarz zostaje z nami, na dowód, kiedy, w jaki sposób i do kogo je złożyliśmy).

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie?

Jak złożyć wypowiedzenie?Dokument ten oprócz daty (w którym została ona sporządzona) i miejscowości, powinien zawierać szczegółowe dane osoby, która je składa (jeśli jest to pracownik, muszą się zawrzeć informacje: imię, nazwisko, adres, pesel, dział, w którym pracuje, stanowisko), dane odbiorcy, do którego jest ono skierowane: imię i nazwisko właściciela firmy, dane firmy, adres. Następnie, w wypowiedzeniu warto powołać się na umowę, którą wypowiadamy (jej numer, okres kiedy została zawarta). Można podać powód, dlaczego wypowiadamy umowę o pracę, jednak nie jest to wymagane ani konieczne. W przypadku, gdy znaleźliśmy nową pracę można również zawrzeć prośbę do pracodawcy o „wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym za porozumieniem stron”. Jest to bardzo powszechna praktyka, na którą zgadza się większość pracodawców.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here