Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas podroży samochodem za granicą?

Coraz więcej Polaków podróżuje na wakacje za granicę, a znaczna ich część udaje się w destynację urlopową własnym autem. To komfort i niezależność, ale również konieczność dokonania pewnych przygotowań. Standardem jest dokładny przegląd techniczny pojazdu, ale również zgromadzenie ważnych dokumentów. Które z nich przydadzą się w trakcie podróży?

Ważna polisa OC na terenie Unii Europejskiej

Na terenie Unii Europejskiej i w sumie ponad 30 państw Starego Kontynentu obowiązuje polskie ubezpieczenie OC. Przed wyjazdem wystarczy więc sprawdzić jego ważność lub wykupić, korzystając ze sprawdzonej porównywarki internetowej, dostępnej na przykład na stronie https://cuk.pl/. Jednak ubezpieczenie OC to oczywiście tylko podstawa, by bez problemu poruszać się po zagranicznych drogach.

Zielona karta

W niektórych krajach, w tym bliskich nam geograficznie jak Rosja, Ukraina czy Białoruś, podobnie jak w popularnych wśród polskich turystów Turcji i Albanii, ważne ubezpieczenie OC nie wystarczy. Wówczas należy pokusić się o jego odpowiednik honorowany w innych krajach, czyli zieloną kartę. Dokument działa dokładnie na takich samych zasadach jak polskie ubezpieczenie OC, jednak różni się zasięgiem geograficznym. Zieloną kartę możemy nabyć w towarzystwach ubezpieczeniowych, a niekiedy stanowi ona standardowy dodatek do ubezpieczenia OC i AC. Co w sytuacji, gdy zapomnimy o tym wymogu lub odwiedzimy jakieś państwo spontanicznie w trakcie dłuższej wyprawy? Rozwiązanie stanowi wówczas ubezpieczenie graniczne, które również działa na identycznych zasadach. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że zazwyczaj jego cena jest wyższa.

Winiety

Przed odwiedzeniem konkretnego kraju należy się także zorientować, na jakich zasadach można korzystać z tamtejszych autostrad i dróg szybkiego ruchu. Konieczne może okazać się bowiem wykupienie winiety uprawniającej do korzystania z tej infrastruktury. Winiety można z łatwością nabyć online i są one ważne przez określoną liczbę dni. Winietę naklejamy na szybę i wpisujemy na niej numer rejestracyjny pojazdu.

Ubezpieczenie podróżne

Co prawda ubezpieczenie podróżne nie jest obowiązkowe, jednak korzysta z niego około 70% turystów. W ten sposób ubezpieczamy ewentualne koszty leczenia i zyskujemy polisę NNW. W wielu ofertach ubezpieczeniowych kierowcy mogą liczyć na dodatkowe benefity związane z naprawą auta lub bardzo przydatną pomocą assistance.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here