Ogrzewanie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym

Zastanawiasz się nad budową domu i stoisz przed decyzją wyboru ogrzewania? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy skuteczne urządzenia grzewcze.

W dobie nieustannie rosnących cen surowców energetycznych, budownictwo energooszczędne zyskuje na znaczeniu. Dotyczy to w zasadzie każdego rodzaju budynków, począwszy od domów jednorodzinnych, a na wielkich obiektach przemysłowych skończywszy. Jeśli stoisz przed wyborem instalacji grzewczych w nowo budowanym domu jednorodzinnym masz zapewne do podjęcia wiele trudnych decyzji. To właśnie od wyboru metoda ogrzewania oraz wentylacji będą w dużej mierze zależeć późniejsze koszty eksploatacji.

Rekuperacja – dlaczego tak ważna?

Niezależnie od tego na jaki rodzaj urządzenia grzewczego postawimy, ogromną rolę odgrywa oszczędne wykorzystywanie wyprodukowanej energii grzewczej. W nowoczesnych domach energooszczędnych oraz budynkach pasywnych kładzie się ogromny nacisk na optymalne docieplenie budynku. Jednak to nie wystarczy. Należy zadbać również o energooszczędną instalację wentylacyjną. Jak wiadomo w każdym pomieszczeniu musi być zamontowany skuteczny system wentylacji. Bez niej, pomieszczenie nie będzie nadawało się do zdrowego funkcjonowania. Niestety tradycyjne metody wentylacji, a w szczególności wentylacja grawitacyjna generują bardzo duże straty energetyczne. Sama wentylacja grawitacyjna co do zasady opiera się właśnie na unoszeniu powietrza ku górze dzięki nagromadzonej w nim energii cieplnej. W praktyce taka wentylacja jest bardzo droga w eksploatacji, ponieważ wiąże się z dużym marnotrawstwem produkowanego ciepła. W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym z powodzeniem wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Zasada działania rekuperacji polega na ponownym wykorzystywaniu energii cieplnej zmagazynowanej w wydalanym z budynku powietrzu. Strumień powietrza wychodzącego podgrzewa powietrze wchodzące do budynku oddając mu swoją energię cieplną. Możliwe jest to dzięki nowoczesnym, specjalnie zaprojektowanym wymiennikom ciepła, w których oba nurty stykają się ze sobą (oczywiście poprzez ściany kanałów wentylacyjnych, strumienie się ze sobą nie mieszają). Obecnie stosowane w Polsce powietrzne wymienniki ciepła charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością, dzięki czemu możliwe jest odzyskiwanie większości zmagazynowanej w powietrzu energii. Optymalną pracę całego systemu rekuperacji możemy zapewnić poprzez regularne serwisowanie instalacji. Na koszty eksploatacji ma na przykład wpływ poziom zabrudzenia filtrów oraz wentylatorów. Gdy filtry powietrza ulegają zanieczyszczeniu, następuje zwiększenie oporu przepływu, co skutkuje większym obciążeniem pracy urządzeń.

Urządzenia korzystające z OZE

W Polsce powszechnie wykorzystuje się różne typy urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii. W wielu domach jednorodzinnych stosuje się kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne Kormas. Te pierwsze pozwalają na wykorzystywanie energii słonecznej do podgrzewania wody w instalacji sanitarnej, natomiast panele solarne służą do zamiany energii promieni słonecznych bezpośrednio w energię elektryczną, którą można dowolnie wykorzystywać. Co ciekawe nowoczesne urządzenia tego typu mogą wykorzystywać energię słoneczną nawet przy stosunkowo niskim nasłonecznieniu podczas pochmurnych dni. Niestety jednak w naszej szerokości geograficznej same kolektory czy panele słoneczne nie wystarczą, aby zasilać instalację centralnego ogrzewania. W tym celu wykorzystuje się dużo wydajniejsze urządzenia grzewcze jakimi są pompy ciepła.

Pompy ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalające wykorzystywać energię zgromadzoną w otaczającej nas przyrodzie. Niewyczerpalna, darmowa energia towarzyszy nam w zasadzie niezależnie od tego, gdzie byśmy się znajdowali. Jest ona w otaczającym nas powietrzu, w zbiornikach wodnych powierzchniowych oraz podziemnych, a także w gruncie. Łatwo to nawet namacalnie sprawdzić – nawet podczas bardzo silnych mrozów sięgających minus 30 stopni Celsjusza, ziemia na głębokości poniżej półtora metra nie zamarza. Wprowadzając drenaże na taką głębokość możliwe jest transportowanie energii cieplnej z gruntu wprost do naszego domu. W zależności od tzw. dolnego źródła ciepła rozróżnia się różne typy pomp ciepła. W Polsce najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła, ponieważ są one stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi modelami, a ich instalacja jest bardzo prosta. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną, która również może być pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii poprzez umieszczone na dachu budynku panele solarne. W Krakowie dystrybucją oraz montażem pomp ciepła zajmuje się marka ASK.


Pompa ciepła powietrzna, jednostka zewnętrzna. Źródło: https://taniereku.pl/ .

Gazowe kotły kondensacyjne

W ogrzewaniu budynków energooszczędnych istotną rolę odgrywają ekonomiczne nowoczesne kotły gazowe. To prawda, że podstawowym źródłem ogrzewania w takich budynkach jest pompa ciepła, jednak praktyka pokazuje, że nie można bazować jedynie na niej. Wystarczy, że urządzenie ulegnie awarii, lub temperatura na zewnątrz spadnie do bardzo niskich temperatur (np. -30st. Celsjusza), a pompa ciepła może nie wystarczać. A powietrzne pompy ciepła przy takich mrozach przestają niestety działać. W takich sytuacjach automatycznie uruchamia się awaryjny kocioł gazowy, który przejmuje rolę głównego źródła ciepła. W takich sytuacjach istotna jest sprawność energetyczna urządzenia spalającego gaz. Inwestorzy, którym zależy na zminimalizowaniu kosztów związanych z ogrzewaniem zazwyczaj decydują się na kotły kondensacyjne. Są to urządzenia charakteryzujące się bardzo wysoką sprawnością energetyczną wynoszącą nawet prawie 110%. Jak to możliwe? Jak dowiadujemy się od pracowników firmy Cematic.pl, w kotłach kondensacyjnych następuje odzyskiwanie energii cieplnej zmagazynowanej w spalinach. W typowych kotłach grzewczych mnóstwo energii cieplnej ulatuje w komin – łatwo to zauważyć, im bardziej gorący jest komin wychodzący z kotła grzewczego, z tym większymi stratami mamy do czynienia. W kotłach kondensacyjnych temperatura spalin nie przekracza kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here