Okna pasywne - oszczędzamy

Każdy chciałby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, które z roku na rok są coraz wyższe. Aby móc rzeczywiście mniej płacić za ciepło w swoim domu, trzeba jednak najpierw zainwestować w specjalne okna. Jednorazowy wydatek będzie niebagatelny, lecz na pewno szybko się zwróci. Czym są okna pasywne i dlaczego warto je kupić?

Czym się wyróżniają?

Okna pasywne to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów cieszącego się coraz większą popularnością budownictwa pasywnego. Trzeba wiedzieć, że nie są to zwykłe okna energooszczędne, lecz wyjątkowe, nowoczesne modele, dzięki którym można zaoszczędzić nawet około 40% strat ciepła. Jak to możliwe, biorąc pod uwagę to, że ich powierzchnia może być naprawdę duża?

Te okna wyróżnia się przede wszystkim tym, że mają niezwykle niski współczynnik przenikalności ciepła. Poza tym, okna tego rodzaju przepuszczają do wnętrza jak najwięcej światła dziennego, przez co zmniejszają także koszty oświetlenia domu. Warto wiedzieć, że okna pasywne są obecnie najbardziej energooszczędnymi oknami na rynku.

Jak są zbudowane?

Konstrukcja okien pasywnych jest starannie przemyślana, a wykonanie każdego modelu musi być bardzo dokładne. Ich producenci dokładają wszelkich starań, by zapewnić im jak najwyższą jakość, bo tylko to gwarantuje, że w domu straty ciepła będą odczuwalnie mniejsze.

W oknach pasywnych montuje się potrójne przeszklenie, ponadto mają one specjalną ramę – właśnie to sprawia, że wyróżnia je wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła. Warto wiedzieć, że ramka międzyszybowa w przypadku takiego typu okien wykonana jest ze stali szlachetnej albo, w przypadku tańszych modeli, z tworzywa sztucznego.

Na co zwrócić uwagę?

O oknach pasywnych mówi się, gdy przenikalność cieplna każdej z szyb wynosi najwyżej 0,7 W/m2K. Ważny jest też współczynnik przenikania ciepła ramy – powinien być niższy niż 0,9 W/m2k. W oknach do domów pasywnych nie wykorzystuje się aluminium, ponieważ sprzyja ono powstawaniu mostków cieplnych.

Aby być zadowolonym z inwestycji, nie można pominąć też sprawdzenia tego, czy wybrany produkt posiada certyfikat potwierdzający jego pasywność. Sama informacja o tym, że okno pozwala zaoszczędzić energię, nie jest wystarczająca.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here