Plamistość siatkowa jęczmienia i jej zwalczanie

Jęczmień to roślina uprawna, która odgrywa bardzo ważną rolę w różnych gospodarstwach rolnych.

Nic w tym dziwnego, ponieważ z tego zboża produkuje się wiele zróżnicowanych wyrobów piekarniczych, mąkę, różnego rodzaju pasze i inne wyroby o charakterze spożywczym. To właśnie dlatego ważne jest zadbanie o prawidłowy wzrost oraz rozwój takich roślin i ich ochronę przed różnymi szkodliwymi czynnikami czy też schorzeniami. Do grona uciążliwych chorób takich roślin zalicza się plamistość siatkową jęczmienia.

Plamistość siatkowa – opis i metody walki ze schorzeniem

Plamistość siatkowa jęczmienia jest chorobą grzybiczą, która w głównej mierze atakuje liście uprawianych roślin. Największe ryzyko pojawienia się tej choroby występuje w sytuacji dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze na poziomie wyższym niż 25 stopni Celsjusza. Objawem plamistości siatkowej są podłużne brązowe plamy o strukturze siatki. Rezultatem negatywnego oddziaływania tej choroby jest obumieranie liści jęczmienia, a to z kolei przekłada się na niskie plony.

Jęczmień

Prezentowana choroba atakuje zarówno jęczmień jary, jak również ozimy. Skuteczną metodą walki z plamistością jest przeprowadzenie oprysku chemicznego z wykorzystaniem fungicydów. Są to specjalne środki, które zawierają składniki oddziałujące negatywnie na procesy oddechowe i rozwojowe grzybów powodujących wspomnianą chorobę. Efektywne zwalczanie grzybów skutecznie chroni przed plamistością siatkową i ją zwalcza oraz umożliwia ochronę upraw przed wieloma innymi niekorzystnymi czynnikami.

Każdy, kto poszukuje preparatów radzących sobie ze schorzeniem, jakim jest plamistość siatkowa jęczmienia, powinien zwrócić uwagę na liczne oferty dostępne w Internecie. W sieci znajduje się bowiem wiele ogłoszeń oraz stron internetowych producentów i dystrybutorów preparatów do ochrony roślin i zwalczania różnych chorób. W ich asortymencie znajdują się różnego typu produkty charakteryzujące się wysoką jakością i efektywnością działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here