Podstawki pod doniczkę – funkcjonalne i stylowe

0
1184

Każda doniczka, aby prawidłowo pełniła swoją funkcję, powinna zostać wyposażona w podstawkę. W spodzie donicy najczęściej zrobiony jest specjalny otwór, który umożliwia odpływ nadmiaru wody. Nie wszystkie kwiaty lubią, gdy gleba wokół nich jest mocno wilgotna. Ponadto ciągle mokra ziemia jest podatna na pojawianie się grzyba, pleśni i innych niekorzystnych zjawisk na jej powierzchni. Podstawki pod doniczkę są funkcjonalnym dodatkiem, który pomaga w odprowadzeniu nadmiaru wody. Nie muszą być to jednak zwykłe plastikowe „talerzyki”. Ciekawym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na stylowe dodatki, które pomogą nadać wnętrzu charakteru. Mogą to być np. podstawki drewniane lub z kamienia.

Podstawki – dlaczego nie warto o nich zapominać?
Rola podstawki jest nieoceniona. Dzięki niej z doniczki, w której zasadzona jest roślina, odprowadzony jest nadmiar wody. Łatwo jest przelać glebę, a ręczne usunięcie zbyt dużej ilości wody nie jest łatwe. Ponadto podstawki pod doniczki wykorzystywane są do podlewania roślin, które preferują inną metodę pobierania wody. Tzw. podsiąkanie polega na tym, że wodę wlewa się bezpośrednio do podstawki, a roślina w razie potrzeby chłonie swoimi korzeniami dokładnie taką ilość, jaką potrzebuje. Taki sposób ułatwia kontrolowanie wilgotności podłoża, a także zapobiega gniciu rośliny wewnątrz doniczki. Podstawki pod doniczki wykorzystywane są zarówno we wnętrzach domów, jak i na zewnątrz, np. na balkonie, tarasie czy w ogrodzie.

Podstawki – nie tylko funkcja użytkowa
Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych, plastikowych podstawek pod doniczki. Stopniowo zostają one wyparte innymi modelami. Z roku na rok zyskują na znaczeniu m.in. podstawki drewniane. Z reguły jednak tego typu akcesorium wykorzystywane jest nie jako tradycyjny „talerzyk” pod doniczkę, a atrakcyjny element wyposażenia. Najczęściej podstawki drewniane używane są pod doniczki z osłonkami, w których hodowane są np. storczyki czy orchidee.
Równie atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza mieszkania są podstawki kamienne. Podobnie jak w przypadku modeli drewnianych nie służą one do odprowadzania nadmiaru wody, a stanowią ciekawy dodatek dekoracyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here