Program do fakturowania

Program do fakturowania to podstawowe narzędzie dla małego przedsiębiorcy, który wystawia do kilkudziesięciu faktur miesięcznie, bo nie jest on drogi, a potrafi skutecznie zastąpić księgową. Jaki program wybrać, czym kierować się przy wyborze oraz ile zapłacimy?

Co powinien zawierać program do fakturowania?

Funkcje takiego programu determinuje wykonywana przez nas działalność, dlatego warto dowiedzieć się, czego potrzebujemy, żeby nie kupić programu zawierającego ani za dużo, ani za mało funkcji. Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

1. Pobieranie danych kontrahenta po numerze NIP. Jest to bardzo przydatne rozwiązane, które powoli staje się standardem, ponieważ przyśpiesza proces wystawiania faktur i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędów, a więc konieczności wystawia korekt, które wymagają podpisu kontrahenta, co często jest problemem np. na koniec roku, czy po kilku latach, kiedy to nie mamy już kontaktu z danym kontrahentem.

2. Prosta obsługa, pomocny i dostępny support. Programy do fakturowania bywają skomplikowane, a dla niektórych, szczególnie osób starszych, samo korzystanie z komputera jest już często wyzwaniem. Dlatego też warto zadbać o to, żeby wybrany przez nas program posiadał dobrą obsługę klienta, zbiór filmików instruktażowych pokazujący jak wykonać określone czynności oraz żeby był możliwie łatwy i intuicyjny w obsłudze.

3. Możliwość wystawiania korekt, zaliczek, proformy i innych typów dokumentów. Warto zwrócić uwagę, czy program daje możliwość wystawiania innych niż faktura VAT dokumentów, ponieważ czasem się przydają. Zdarza się, że kontrahent prosi nas, np. o proformę, a gdy odpiszemy, że nie mamy możliwości, to może uznać, że nie jesteśmy profesjonalni i zrezygnować z naszej usługi czy produktu.

4. Możliwość wystawiania faktur w innym języku czy inną walutą. Jest to bardzo ważna funkcja dla freelancerów pracujących w domu, którzy często współpracują z kontrahentami z całego świata.

Ile musimy wydać za program do fakturowania?

Okazuje się, że ceny takich programów są bardzo niskie, ponieważ zaczynają się już od kilku złotych i raczej nie przekraczają kilkudziesięciu. Funkcje fakturowania za dodatkową opłatą posiada nawet część banków, co na zarządzanie płatnościami i wystawianie faktur w jednym miejscu, a więc jest znacznym ułatwieniem.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here