Zadaszenia tarasów

Oglądając rozmaite większe lub mniejsze budynki mieszkalne łatwo można zauważyć, że przy wielu z nich usytuowany jest jakiś zadaszony taras. Dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie? Jakie systemy zadaszeń są popularne na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Przydomowy taras to rozwiązanie, które bardzo sprzyja komfortowi w codziennym życiu. Taka dodatkowa przestrzeń do życia ma szczególne znaczenie dla osób, które lubią przebywać na świeżym powietrzu. Walory przydomowych tarasów doceniono szczególnie w dobie pandemii covid, gdy wprowadzono bardzo duże ograniczenia w przemieszczaniu się – na przykład w postaci nakładanych na ludzi kwarantann domowych. Dla wielu osób nawet niewielki skromny taras okazał się ratunkiem dla kondycji psychicznej. Oczywiście nie potrzeba globalnych tragedii, aby docenić walory przydomowych tarasów. Szczególnie w porze wiosny, lata oraz wczesnej jesieni taras może stanowić dodatkową przestrzeń życiową dla wszystkich domowników. Jak zatem przygotować taras, aby był on praktyczny oraz komfortowy?

Praktyczny taras – przede wszystkim zadaszenie

Oczywiście nie docenić jako takiego tarasu zbudowanego bezpośrednio przy domu jednorodzinnych, jednak dopiero wykonanie odpowiedniego jego zadaszenia może zapewnić optymalny komfort jego użytkowania. Dlaczego trwałe zadaszenie tarasu jest aż tak istotne? Podstawową rolą zadaszenia jest ochrona osób korzystających z tarasu przed opadami atmosferycznymi, a te przecież w naszym klimacie są bardzo powszechne. Nie trudno sobie wyobrazić frustrację, jaką może odczuwać osoba, która z przyjemnością relaksuje się na tarasie, gdy nagle nieoczekiwanie zaczyna padać deszcz lub grad. Nagle wszystkie plany legną w gruzach i trzeba czym prędzej zerwać się na równe nogi i uciekać. Taka szybka reakcja może być konieczna zwłaszcza wtedy, gdy na tarasie korzystano z rozmaitych przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem gości. Tym bardziej nieprzyjemna może powstać sytuacjach, gdy zaplanowaliśmy wspólne spędzenie na tarasie ciepłego wieczoru razem z długo wyczekiwanymi gośćmi. Osoby, które zawczasu zainwestowały w odpowiednie zadaszenie tarasu mają tego typu kłopoty z głowy – ponieważ odpowiednio wykonane zadaszenie skutecznie chroni przed nieoczekiwanymi opadami atmosferycznymi różnego typu, nie tylko letnim deszczem, ale także gradem czy nawet śniegiem. Dodatkowym wyposażeniem, które sprzyja zapewnieniu komfortu są także odpowiednio wykonane pionowe przegrody, które można zamontować na tarasie w chłodniejsze dni. Dzięki temu taras można w okresie jesieni oraz zimy zamienić w przestronny ogród zimowy.

Zadaszenie tarasu – jakie materiały?

Oczywiście tak jak wiele innych rozmaitych konstrukcji, tak i zadaszenie można wykonać z najróżniejszych surowców. Do najczęściej wykorzystywanych do zadaszeń materiałów należy między innymi drewno, stal, oraz ceramika bądź blachodachówka (stosowane jako pokrycie zadaszenia). Niemniej wiele osób pragnących uzyskać nowoczesny design tarasu decyduje się na wykorzystanie całkiem innych materiałów. W nowoczesnej architekturze stosowanej w budownictwie mieszkaniowym z powodzeniem wykorzystuje się wspaniale komponujące się ze sobą szkło (ewentualnie poliwęglan) oraz aluminium. Tego typu systemy zadaszeń charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkiej wagi. Nowoczesne technologie produkcji stopów aluminium pozwalają na uzyskanie surowca charakteryzującego się wyjątkową trwałością. Jednocześnie w przeciwieństwie do konstrukcji wykonywanych z typowej stali, aluminium nie koroduje pod wpływem wilgoci, co sprawia, że cały system na wiele lat zachowuje niezmieniony elegancki design.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą produkcyjną Aluboss. Marka już od lat specjalizuje się w produkcji aluminiowych systemów zadaszeń charakteryzujących się znakomitą trwałością oraz nowoczesnym transparentnym designem. Firma oferuje zarówno rozwiązania systemowe dla odbiorców hurtowych jak i projekty wykonane według indywidualnych potrzeb inwestorów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here