etat czy samozatrudnienie

Sporo osób zastanawia się jaką formę zatrudnienia wybrać. Etat to bardzo stabilna forma, która posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Tak samo jest w przypadku samozatrudnienia. Pytanie dotyczące wyboru rodzaje zatrudnienia bardzo często pojawia się w komplecie wypalenia zawodowego. Jakie są wady i zalety tych dwóch rozwiązań? Co jest lepsze? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/etat-czy-samozatrudnienie-co-wybrac/ 

Dla kogo etat, a dla kogo samozatrudnienie? 

Od zadania sobie pytania dotyczącego zatrudnienie należałoby zacząć. Praca na samozatrudnieniu wbrew pozorom nie jest przeznaczona dla każdego. Kiedy mamy problemy z motywacją do pracy, a także nie jesteśmy osobami szczególnie potrafiącymi zarządzać swoim czasem, to taka forma zatrudnienia nie będzie dla nas najlepsza. Jeżeli jednak posiadamy opory co do pracy w grupie i niekoniecznie dobrze czujemy się w dużych projektach, etat może nas przytłaczać i najzwyczajniej w świecie stresować. 

Jakie są wady i zalety pracy na etacie? 

Dużym plusem pracy w takiej formie są pewne dodatki oferowane przez firmy. Może być to zarówno wynagrodzenie płacowe, jak i pozapłacowe. Określa się je mianem tak zwanych benefitów. W kilku ostatnich latach firmy, zaczęły dbać o swoich pracowników. Jest to naprawdę duży plus, ponieważ poza dodatkami pracownicy mogą liczyć na korzystanie z przedszkoli przeznaczonych dla ich pociech. 

Jeżeli natomiast mówimy o wadach, jedną z najczęściej wymienionych złych stron etatu są wymagania. W wielu przypadkach mogą przewyższać nasze możliwości. Takie wymagania zmuszają nas do pracy często po godzinach, a także obciążają nas psychicznie. 

Jakie są wady i zalety samozatrudnienia? 

Zacznijmy od złych stron, a jeżeli chodzi o samozatrudnienie do nich będą należały czynniki takie jak stres. Będąc na samozatrudnieniu wszystko jest na naszej głowie. Przy małym biznesie nie będzie to odgrywało aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku większej firmy. Dlatego decydując się na taką formę pracy, że wiąże się z nią spory stres. 

Jeżeli chodzi o zalety, to najczęściej wymienione są kwestie podatkowe. Osoby prowadzące własną działalność mogą wybrać formę opodatkowania. Pierwszą z nich jest podatek dochodowy w wysokości 18 lub 32%. Innym rozwiązaniem jest ryczałt, a także podatek liniowy. 

Zobacz też: http://www.yooki.pl/jak-otworzyc-wlasny-biznes-w-internecie-zalozenie-e-biznesu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here