AdBlue

Na samym początku chciałbym wyjaśnić, co to jest AbBlue i gdzie się go stosuje. Wbrew pozorom nie jest to żaden dodatek do paliwa, pomimo że często korek do wlewu znajduje się zaraz obok korku wlewu paliwa. Odpowiedź brzmi następująco: jest to płyn oczyszczający spaliny. Jest to płyn bezbarwny którego skład wchodzi mocznik (32,5%) oraz woda demineralizowana (67,5%).Wtryskiwany jest do układu wydechowego, i pod wpływem temperatury szkodliwe dla środowiska tlenki azotu zmieniają się w amoniak i dwutlenek węgla.

Finalnym efektem tej przemiany jest nie szkodliwy azot i woda. Zastosowanie magicznego środka ma miejsce w samochodach z silnikiem diesla, z określoną normą emisji spalin Euro 6. Tankowanie AdBlue z dystrybutora to jedna z najwygodniejszych form uzupełnienia płynu, lecz jest możliwość zakupu gotowego produktu w pojemnikach. Spalanie nie jest ogromne bo średnio samochód spala około 1/2l płynu na każde 1000km, więc nie zbiedniejemy bo litr kosztuje w granicach 2zł.

Dystrybutory AdBlue zaczynają się pojawiać na większości stacjach benzynowych, co z tym idzie nie musimy się stresować z brakiem dostępności. W samochodzie jest kontrolka, która sygnalizuje nam niski stan płynu, ale co się stanie jak nam go zabraknie? Samochód wpadnie w tryb awaryjny, samo dolanie AdBlue w niektórych przypadkach może nie wystarczyć. Systemy, które kontrolują cały proces podawania AdBlue może ulec awarii, więc pomimo uzupełnieniu płynu samochód będzie domagał się wizyty u mechanika samochodowego w celu naprawienia awarii.

Po czym poznamy dystrybutor AdBlue?

Jest on opisany niebieską barwą i jest tylko jeden dystrybutor z którego możemy tankować. Nasuwa się pytanie, czy ten system jest potrzebny? Czy jest awaryjny? Otóż na pewno pomaga walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. System AdBlue jeśli jest kontrolowany przez użytkownika i samochód jest regularnie serwisowany to nie ma z tym większych problemów. Podobnie jak z systemem klimatyzacji, zainstalowaną instalacją gazową w silnikach benzynowych. Zasada jest prosta, jeśli dbamy o samochód w postaci serwisów, odwdzięczy się to bezawaryjnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here