flizy

Magazynowanie różnego typu materiałów rolnych jest niezwykle ważne. Pomaga zachować je w dobrej jakości przez długi okres czasu oraz zabezpiecza przed niepożądanymi uszkodzeniami. Dotyczy to między innymi bel słomy, których magazynowanie jest szczególnie wymagające z uwagi na zmienne warunki pogodowe. Poniżej przedstawiamy charakterystykę wykorzystywanych w tym celu fliz oraz podpowiadamy jak krok po kroku dobrać produkty odpowiadające Twoim oczekiwaniom.

Zastosowanie fliz do słomy – garść najważniejszych informacji

Flizy wykorzystywane do osłaniania słomy przypominają zwykła agrowłókninę. Jest to rodzaj okrycia wykonanego z materiałów wytrzymałych i odpornych na rozmaite oddziaływania. Przede wszystkim – zabezpieczają słomę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz opadami atmosferycznymi. Zarazem, flizy umożliwiają sprawne wentylowanie owiniętych w nie stogów, co ma duży wpływ na zachowanie ich w dobrej jakości. Są skuteczną ochroną przed rozwojem różnego typu grzybów oraz szkodliwych drobnoustrojów, które mogłyby naruszyć stan słomy.

Dużą zaletą flizów jest także fakt, że są skutecznym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami typu mechanicznego. Specjalna chropowata powierzchnia ułatwia bowiem przyleganie do gruntu oraz zabezpiecza stogi przed ich poruszeniem na skutek intensywnych powiewów wiatru. W ten sposób zyskujesz pewność, że słoma pozostanie w miejscu, w którym została składowana.

Najważniejsze parametry zakupowe flizów

Poszukując flizów do własnego użytku, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech dostępnych produktów. Kluczowe są zarówno rozmiary, gramatura jak i obecność dodatkowych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych 

Ponieważ flizy są produktami stosunkowo dużymi, ich rozmiar odmierza się w metrach. Kluczowe są oczywiście szerokość oraz długość, które mogą wynosić kolejno: od 8 do nawet 20 metrów (szerokość) oraz od 12 do nawet 30 metrów (długość). Typowy fliz ma oczywiście rozmiar prostokąta o wydłużonym boku. Gramatura jest parametrem ważnym z uwagi na funkcje zabezpieczające. Najczęściej natkniesz się na flizy o gramaturze na poziomie 120-150 gramów na metr kwadratowy. Warto nie oszczędzać na tym parametrze i wybrać produkty solidne oraz wytrzymałe.

Warto też zwrócić uwagę, czy interesujące Cię produkty zostały wyposażone w dodatkowe elementy mogące zwiększyć ich użyteczność. Niezwykle pomocne bywają rzepy zamontowane na brzegach flizów. Dzięki nim masz możliwość spięcia flizów po ich nałożeniu na stogi siana. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed podmuchami wiatru, które mogłyby doprowadzić do zsunięcia się flizów i odsłonięcia słomy. Wielu odbiorców sięga także po produkty wyposażone w obciążniki, które chronią przed tą samą grupę zagrożeń. 

Na koniec warto podkreślić, że flizy to produkty stosunkowo wytrzymałe i wielosezonowe, które możesz użytkować przez okres kilku lat. Dlatego nie warto oszczędzać na ich zakupie i zamiast sięgać po flizy z dolnej półki cenowej, lepiej sięgnąć po te nieco droższe. Zwiększona gramatura oraz obecność dodatkowych zaczepów z pewnością podniesienie użyteczność danych flizów i uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami pogodowymi, na jakie narażeni są wszyscy rolnicy w naszej strefie klimatycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here