Jak obliczyć obwód koła?

Matematyka jest dla niektórych osób czarną magią. Obliczanie niewiadomych, budowanie ciągów, korzystanie ze wzorów itp. mogą przysporzyć niejedną osobę o zawrót głowy. Do jednego z działów matematyki należy geometria. Są to działania związane z rysowaniem figur geometrycznych (nie tylko dwuwymiarowych), obliczanie ich pól, obwodów, objętości itp.

Do najpopularniejszych figur obliczanych na lekcjach matematyki w szkołach są kwadrat, prostokąt, trapez, równoległobok, romb i koło. Każda z tych figur ma obwód i pole. Aby obliczyć obwód prawie każdej z tych figur wystarczy dodać wszystkie długości ich boków. Jednak jak obliczyć obwód koła? Aby to zrobić, musimy „zaprzyjaźnić się” z tajemniczą liczbą pi. Wynosi ona w przybliżeniu 3,14. Stanowi ona stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Ale na co potrzebna nam ta liczba? Pomaga nam w wyliczeniu obwodu i pola koła.

Jak obliczyć obwód koła?

Jak obliczyć obwód koła?Obwód koła oblicza się za pomocą wzoru: 2 x PI x r, gdzie „r” oznacza promień koła. Promień jest to odległość w linii prostej prowadząca od środka koła do jego boku. Stanowi on połowę średnicy (czyli linii łączącej boki o przecinających środek koła). Dlatego wzór ten możemy opisać jako pomnożenie średnicy koła przez liczbę PI. Obwód koła nazywany jest także długością okręgu.

Pole koła oblicza się bardzo podobnie do obwodu. Należy jedynie podnieść promień do kwadratu. Tak wyliczone pole może być pomocne przy obliczeniu objętości figur przestrzennych, takich jak walec lub stożek. Stanowi on wtedy podstawę figury.

Jeśli chodzi o figury geometryczne, to koło może być najbardziej skomplikowanym do obliczeń. Inną „trudną figurą” może być trapez. Posiada on dwie podstawy (jedną dłuższą, drugą krótszą), które połączone są ze sobą dwoma liniami. Aby obliczyć pole trapezu powinniśmy skorzystać ze wzoru: ((a+b) x h)/2, gdzie „a” i „b” stanowią podstawy figury, a „h” oznacza jej wysokość.

Obliczanie obwodów, pól i objętości figur geometrycznych przydaje się nie tylko w szkole. Są to podstawowe zagadnienia jeśli chodzi o np.: architekturę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here