Jak wyglądają wszy

Wesz ludzka to pasożyt, który bytuje na głowie i wywołuje bardzo nieprzyjemną chorobę zwaną wszawicą. Jak wyglądają wszy?

Jak wyglądają wszy?

Jak wyglądają wszyTo bardzo małe i bezskrzydłe owady i trzeba się dobrze przyjrzeć, aby je zauważyć. Samice są bardzo płodne i potrafią składać do 200 jaj. Ciało pasożyta jest silnie spłaszczone, co pomaga mu w bytowaniu na żywicielu. Dodatkowo wesz posiada na swoich odnóżach pazurki, dzięki którym potrafi przymocować się do ludzkiego włosa i trudniej jest ją z niego usunąć. Pierwszym sygnałem, że nasze dziecko, albo my mamy wszy jest silne uczucie swędzenia skóry głowy. Dzieje się tak z powodu nakłuć skóry aparatem gębowym wszy, dodatkowo owad wydziela toksyczną ślinę, która powoduje powstanie ropnych bąbli. Widząc, że dziecko drapie się po głowie należy dokładnie sprawdzić, czy pomiędzy włosami nie ma wszy, albo larw, które nazwane są gnidami. Larwy są malutkie, niczym ziarenko maku, są koloru mlecznobiałego i widoczne są gołym okiem.

Epidemia wszawicy

Wszawica coraz częściej pojawia się w przedszkolach i żłobkach. Wystarczy jedno zarażone dziecko i w grupie może wystąpić epidemia, wtedy rodziny wszystkich dzieci muszą podjąć leczenie. W aptekach, zwykle bez recepty, dostępne są preparaty do walki z wszawicą. Zwykle głowę myje się specjalnym szamponem, następnie osusza. Później poleca się stosować spraye, które są repelentami i zapobiegają ponownemu zasiedleniu głowy przez pasożyta. Cała rodzina zarażonego powinna przejść kurację, należy umyć i odkazić wszystkie szczotki i grzebienie, koniecznie wyprać bieliznę pościelową i ręczniki, z którymi kontakt miała osoba zarażona. Zaleca się również wyrzucenie, bądź odkażenie wszelkich zabawek, z którymi miało kontakt dziecko. W przedszkolach i szkołach coraz większą uwagę przykłada się do działań prewencyjnych. Głowy dzieci są regularnie badane, a przedszkolanki i nauczycielki są wyczulone na wszelkie oznaki wskazujące, że dziecko może być zarażone wszawicą i wtedy podejmują odpowiednie kroki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby na inne grupy dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here