Jak zaaranżować ogrodową przestrzeń?

0
545

Nawet w niewielkim ogrodzie udaje się zaaranżować idealne miejsce do wypoczynku. Co więcej, ogródek może stać się przyjazną oazą pełną barwnej roślinności i dekorów, dzięki którym czas spędzony na świeżym powietrzu może być w pełni komfortowy. Jak urządzić przydomową przestrzeń? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Taras na zielonym terenie

Miejsce do wypoczynku w ogrodzie stanowi niezadaszony taras. Z łatwością stworzysz go z desek kompozytowych, naturalnego drewna, kostki brukowej albo mrozoodpornych płytek czy naturalnego kamienia. Dobierz materiał wedle indywidualnych preferencji. Pamiętaj tylko, aby ten był w pełni odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i łatwy w utrzymaniu czystości.

Taras w ogrodzie nie musi być duży, dopasuj jego rozmiar do całej przestrzeni na świeżym powietrzu. Ważne, aby podstawa pozwoliła na wyposażenie go w wygodne meble ogrodowe. Najlepiej wybierać te z trwałego technorattanu.

Nieopodal takiej strefy wypoczynku zorganizuj miejsce na grilla. Biesiady grillowe to niezwykle lubiane przez Polaków wydarzenia, na które nierzadko zaprasza się rodzinę albo najbliższych przyjaciół.

Dla jeszcze większego komfortu użytkowania przydomowego ogródka możesz zainwestować w taras z zadaszeniem. Wystarczy, że do elewacji budynku przymocujesz markizę albo stworzysz drewnianą altanę. Wybór należy do Ciebie.

Roślinność w ogrodzie

Sam trawnik nie wystarczy, aby stworzyć wyjątkowy klimat w ogródku. Jeśli przydomowa przestrzeń jest niewielka, postaw na rośliny pnące albo te, które można posadzić w dekoracyjnych donicach. Uwzględnij gatunek roślin w zakresie miejsca, w którym będą rosnąć. Tuż przy grodzeniu, czyli w miejscach zacienionych świetnie sprawdzą się zimozielone iglaki, rododendrony, sezonowe tawułki albo funkie. Jeśli uwielbiasz hortensje, azalie albo róże, lepiej zapewnić im stały dostęp do słońca.

Nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu oraz odgrodzeniu roślin. W tym celu świetnie sprawdzą się niskie płotki ogrodowe, które nie zasłonią okazałych kwiatów, ale będą stanowić doskonałą granicę zielonego ogrodu i ochronę, na przykład przed najmłodszymi użytkownikami ogrodu czy domowymi zwierzakami. Na podłoże możesz zastosować agrowłókninę, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów, a przed okresem zimowym koniecznie wysyp korę albo wyłóż na grunt suche liście. Dzięki temu delikatne rośliny nie zmarzną.

Kącik dla dzieci

Mała przestrzeń w ogrodzie wystarczy, aby stworzyć w niej miejsce do zabawy dla dzieci. Zaaranżuj ją z daleka od bujnej roślinności, aby ta podczas szalonej aktywności najmłodszych nie została zniszczona. Koniecznie wykorzystaj wspomniane już płotki ogrodowe do wydzielenia rozrywkowej strefy.

W ogrodowym kąciku dla dzieci wystarczy zamykana piaskownica, ogrodowa huśtawka, małe leżaczki albo drewniany domek ze zjeżdżalnią, aby zapewnić dzieciom mnóstwo atrakcji. Latem możesz wygospodarować miejsce na basen, w którym z ochotą chłodzić się będzie cała rodzina. Wystarczy mały basenik dmuchany, jeśli masz w ogrodzie więcej miejsca, możesz zainwestować w basen ze stelażem, wyposażony w wygodną drabinkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here