Księgowość i jej limity w pigułce

Z księgowością bywa różnie. Jedni uznają ją za tą dziedzinę, która jest prosta i powtarzalna i idąc tym tropem, są zdania, że w przyszłości ze spokojem może zostać zastąpiona jakimś sprawnie działającym systemem informatycznym. Inni, uważają, że w związku z zawiłością i ciągłymi zmianami polskiego prawa, w tym wieloma lukami i kruczkami, zawsze istnieć będą musieli księgowi i referencji do spraw księgowych. Co jest takiego trudnego w tej dziedzinie finansów i na czym tak naprawdę polega jej skomplikowanie?

Ogólnie rzecz ujmując księgowość powstała, by osoby prowadzące własną działalność mogły posiadać wiedzę na temat tego co dzieje się w ich firmie, czy firma przynosi dochód, czy osiąga stratę oraz jak wysokie ponosimy koszty i jaki musimy zapłacić podatek. Ponadto prowadzona księgowość daje wgląd w sytuację finansową przedsiębiorcy państwu w celach kontroli prawidłowości jego działania. O ile osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą mają to zadanie uproszczone, gdyż operują tylko na dwóch pozycjach – przychodach i kosztach, o tyle spółki z ograniczoną działalnością, spółki jawne czy komandytowe zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości, w której każda nawet najmniejsza operacja musi być zaksięgowana i widoczna na odpowiednim koncie. To właśnie ta druga forma spędza przedsiębiorcom sen z powiek i żeby była prawidłowo wykonywana powinna zostać zlecona najlepiej pewnemu i sprawdzonemu księgowemu.

Przyjrzyjmy się bliżej jednemu, wybranemu zagadnieniu z zakresu księgowości. Będzie to amortyzacja czyli koszt, za którym kryje się stopniowe (z roku na rok) obniżanie wartości środka trwałego będącego w ewidencji przedsiębiorcy. Amortyzacja została szczególnie określona w prawie bilansowym i podatkowym, podano jej stawki i sposoby amortyzacji. Wyróżnione zostały różne grupy środków trwałych w zależności od sposobu wykorzystania i każdej grupie przypisano określoną, stałą stawkę amortyzacyjną. Ponadto do wyboru mamy różne rodzaje amortyzacji – amortyzacje liniową, progresywną i degresywną, a także amortyzację jednorazową czyli tak naprawdę wrzucenie całości wartości danego środka trwałego w koszty. Ostatnie rozwiązanie ma jednak swoje limity, limity takie występują również w innych kategoriach księgowości. Są to np. limit amortyzacji samochodów osobowych, limity zwolnienia z Vatu czy limit obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here