Wypławek w akwarium

Wypławki to dość pospolite zwierzęta występują w wodzie słodkiej. Gatunek ten może być agresywny względem roślin oraz ryb. Naturalnie, występuje przede wszystkim w krajach tropikalnych. Wraz z pożywieniem i różnymi produktami akwarystycznymi, może także dostać się do akwariów polskich hodowców. Niestety, ale wypławki są stosunkowo wytrzymałe oraz posiadają zdolność całkiem efektywnej regeneracji. Z tych powodów, pozbycie się wypławków może być dość trudne, problematyczne i czasochłonne. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób zmagających się z plagą wypławków, dowiesz się jakie stwarzają zagrożenie w Twoim akwarium oraz jak skutecznie się ich pozbyć. 

Wypławek – bezpieczny czy nie? Krótkie wprowadzenie w temat wypławków 

Wypławki zagnieżdżające się w Twoim akwarium powinny budzić niepokój. Od razu jednak należy zaznaczyć, że nie stanowią zbyt dużego zagrożenia, jeśli ich populacja jest niezbyt liczna. Im jednak wypławków będzie więcej, tym gorzej dla pozostałych akwariowych stworzeń. Ponadto, w dobrze zorganizowanych i stabilnych zbiornikach, niewielka liczba wypławków może z czasem samoistnie zaniknąć. 

Największym zagrożeniem jest pod tym względem stosowanie zbyt dużej ilości pokarmu. Opadając na dno, pokarm zaczyna się powoli rozkładać, co tworzy doskonałe środowisko, w którym wylęgać się mogą te małe szkodniki. Warto przy tym podkreślić, że wygląd i wielkość wypławków może utrudniać ich zauważenie oraz wytępienie. 

Dlatego zaleca się, by raz na jakiś czas przeprowadzać inspekcję całego zbiornika. Warto w tym celu delikatnie przeczesać dno akwarium, obejrzeć wszystkie spoczywające na nim ozdoby oraz dokładnie przyjrzeć się liściom i łodygom roślin. Najczęściej, wypławki gromadzą się właśnie na powierzchni ścianek zbiornika, roślin, urządzeniach akwariowych oraz ozdobach. Charakterystyczny jest też sposób poruszania się wypławków – niczym ślimaki pozbawione skorupki, wyginają podłużne ciała, powoli posuwając się do przodu. 

Jak walczyć z wypławkami? Przegląd najpopularniejszych metod 

Wypławki należy zwalczać jak najszybciej. Jeśli jest ich zbyt dużo, raczej nie dojdzie do ich samoistnego wymarcia. Dlatego warto zdecydować się na którąś ze sprawdzonych metod. Do najchętniej wybieranych należą tak zwane pułapki na wypławki, które możesz kupić w każdym sklepie  dla akwarystów. Dużą zaletą pułapek jest fakt, że jest to metoda nieinwazyjna, która nie stanowi zagrożenia dla pozostałych mieszkańców zbiornika. 

Można także sięgnąć po specjalne chemiczne środki do walki z wypławkami. Metoda ta jest bardziej inwazyjna, choć wysoce skuteczna. Warto upewnić się, czy wybrany przez Ciebie preparat nie uszkadza również ryb lub roślin akwariowych. Tym bardziej, że preparaty takie należy stosować aż kilkakrotnie. 

Na koniec warto podkreślić, że wypławek stanowi element diety niektórych gatunków rybek. Przykładowo – bojowniki oraz gurami mogą odżywiać wypławkami. Stanowią więc pewne zabezpieczenie przed niepożądanym namnażaniem się wypławków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here