oko

Zwyrodnienie plamki żółtej spowodowane jest pogorszeniem centralnej części siatkówki, wewnętrznej tylnej warstwy oka, która rejestruje obrazy wysyłane przez nerw wzrokowy do oka. Centralna część siatkówki znana jako plamka żółta, odpowiedzialna jest za skupienie widzenia centralnego w oku, a także kontrolę nad zdolnością do czytania, prowadzenia samochodu, rozpoznawania twarzy i kolorów, a także patrzenia na obiekty w najdrobniejszych szczegółach. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zwyrodnienie-plamki-zoltej-choroba-oczu-zwiazana-z-podeszlym-wiekiem/ 

Zwyrodnienie plamki żółtej – czym jest? 

Istnieją dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej. Pierwsza postać to postać sucha AMD i druga postać, czyli wysiękowa AMD. Suche AMD związane jest również z nie wysiękowym AMD, jest najczęstszą formą, która dotyka około 90% pacjentów z AMD. Słuchaj AMD spowodowany jest zgromadzeniem się białek w plamce żółtej, Co powoduje, że komórki siatkówki nad nimi tracą funkcję. Złogi białka nazywane są bruzdami. Większość pacjentów posiadających to schorzenie zauważa stopniową, bezbolesne utratę wzroku, która postępuje z czasem. 

Wysiękowe ADM jest bardziej zagrażającym stanem i stanowi około 10% przypadków. Jest spowodowane nieszczelnym naczyniem krwionośny w siatkówce. Poprzez nieprawidłowe naczynie krwionośne mogą wyciekać płyny lub krew do tylnej części oka. Pacjenci z taką postacią ADM zazwyczaj doświadczają bardziej znacznej utraty wzroku, niż pacjenci z pierwszą postacią ADM. Utrata wzroku spowodowana jest przez wysiękowe ADM i często zauważona przez pacjenta, kiedy stan jest bardzo poważny. W niektórych przypadkach schorzenie to może powodować nagłą utratę wzroku. 

Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej? 

Zwyrodnienie plamki żółtej związane jest ze starzeniem się, badania sugerują, że jest to również uwarunkowane genetycznie. Uważa się też, nadmierna ekspozycja na światło słoneczne również może być czynnikiem sprzyjającym, który przyczynia się do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, jednak Teoria ta nie została udowodniona jednoznacznie. 

Jednoznacznym czynnikami ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej są bowiem: 

  • płeć – AMC dotyka znacznie więcej kobiet, niż mężczyzn starzenie się
  • czynniki dziedziczne
  • choroby układu krążenia 
  • otyłość i brak aktywności fizycznej
  • palenie papierosów 

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej? 

Plamka żółta to centralny i najbardziej wrażliwy obszar siatkówki oka. Kiedy działa prawidłowo, zbiera bardzo szczegółowe obrazy w centrum pola widzenia oraz wysyła je do nerwu wzrokowego do mózgu, gdzie interpretuje jako widzenie. Kiedy komórki plamki żółtej nie działają prawidłowo, obrazy nie są odbierane poprawnie. We wczesnych stadiach zwyrodnienia plamki żółtej objawy nie wpływają na wzrok. Później, jeżeli choroba postępuje, osoby z tym schorzeniem doświadczają falistego lub nie wyraźnego widzenia, a jeżeli sam nadal się pogarsza, widzenie centralne możesz dostać całkowicie utracone. 

Zobacz też: http://www.yooki.pl/zacma-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-i-sposob-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here