Azerbejdżan to państwo, które głównie kojarzy nam się z „Przedwiośniem” Żeromskiego, złożami ropy naftowej, ciekawymi kulturami i tradycjami oraz pysznym słodkim deserem- azerską bakławą. Warto zaznaczyć, że to państwo może dostarczyć turystom mnóstwo atrakcji i niesamowitych wrażeń. To położone nad Morzem Kaspijskim państwo sąsiaduje z Gruzją, Armenią, Rosją oraz Iranem. To z Gruzją i Armenią, Azerbejdżan tworzy tzw. Zakaukazie. Kaukaz to łańcuch górski, który obejmuje te trzy kraje. W Azerbejdżanie znajduje się jeden z największych szczytów Kakukazu- Bazardüzü (4485 m). Jak widać Azerbejdżan to nie tylko morze, ale także piękne góry i jeziora. Jednym z najchętniej odwiedzanych jest niebieskie jezioro Göygöl, zlokalizowane u podnóża samych gór. „Kraina wiecznego ognia”, bo tak nazywany jest Azerbejdżan, jest wciąż kierunkiem nieznanym i rzadko odwiedzanym przez Polaków. Warto to zmienić, ponieważ państwo to jest ekstremalnie interesujące, biorąc pod uwagę fakt, że wiele budynków znajdujących się tam zostało zaprojektowanych przez Polaków na początku XX wieku. Każdego żądnego przygód podróżnika, który chce spędzić aktywnie kilkanaście dni, zapraszamy na wycieczkę po najważniejszych miastach Azerbejdżanu.
Co zyskasz dzięki podróży do Azerbejdżanu?
Zwiedzanie rozpoczynamy drugiego dnia po przylocie do niesamowitej stolicy Baku. Po zakwaterowaniu w hotelu masz szansę zrelaksować się po podróży, natomiast po południu zaczynasz swoją przygodę. W pierwszej kolejności zabieramy Cię do położonego nad Morzem Kaspijskim Parku Narodowego Qobustan. Park ten jest wpisany do światowego dziedzictwa UNESCO od 2007 roku i znajdują się tam liczne petroglify z czasów prehistorycznych. Dzięki naszemu biurowi podróży masz okazję zobaczyć petroglify, które mają od 5000 do aż nawet 40000 lat. Naskalne rysunki przedstawiają głównie sceny codzienne, polowania, rytuały, jak i zwierzęta i rośliny. Warto dodać, że w Qobustanie znajdują się rozmaite jaskinie, obozy, osady oraz grobowce z czasów prehistorycznych. W parku znajdują się także liczne wulkany błotne, które powstały z pomieszania złóż gazu, wody, piasku i mułu. Kąpiel w takim wulkanicznym błocie jest nieoceniona. Trzeci dzień zapowiada się równie ciekawie, czeka na Ciebie zwiedzanie samej stolicy. Baku to największe miasto terenów Kaukazu, które charakteryzuje się dużym przepychem i bogactwem. Baku to także wzniesiony w XV wieku Pałac Szachów Szyrwan. Można podziwiać w nim liczne komnaty, łaźnie, islamski meczet, a także grobowce. Znajdujące się w Baku domy i kamienice są wybudowane w iście luksusowym klimacie. Każdy turysta odwiedzający Baku musi zobaczyć słynne „ogniste wieże” czyli widoczne z każdego miejsca w metropolii budowle, które służą jako biurowce, hotele czy mieszkania. To trzy wykonane z błękitnego szkła budynki liczące 190 m, na których codziennie wieczorem wyświetlane są kolorowe animacje. Plan wycieczki przewiduje także zwiedzanie muzeum, które znajduje się w dawnej rezydencji słynnego nafciarza Zeynalabdina Tagiyeva.
Poznaj azerski folklor
Kolejne dni zarezerwowane są na zwiedzanie gór Kaukazu i miejscowych wiosek. Kraj ten kojarzy się z poznawaniem nowych kultur i tradycji. Jeżeli interesują Cię walory tego pełnego folkloru zakaukaskiego państwa, jakim jest Azerbejdżan, zwiedzanie z biurem podróży jest konieczne, a jest w czym wybierać, jeśli chodzi o ofertę. Trzeciego dnia turyści mają okazję zobaczyć północno-wschodnią część kraju, gdzie znajdują się pokryte śniegiem kaukaskie góry. Kolejnym punktem na mapie jest Krasnaja Słoboda gdzie zamieszkuje żydowska populacja. Następną atrakcją jest wycieczka do Qusar, czyli terenów zamieszkiwanych przez kaukaskie grupy etniczne- Lezginów oraz szansa na obejrzenie ich słynnego tańca-lezginki. Uczestnicy wycieczki mają też okazję zobaczyć największe wodospady w miejscowości Laza. Czwarty dzień to wycieczka do legendarnej wioski Xinaliq, która jest położona na szczycie liczącym 2500 m n. p.m. i aby tam wejść, trzeba się nieco natrudzić. Jednak Xinaliq to zapierające dech w piersiach krajobrazy, a stare, kamienne domy dodają klimat temu miejscu.
Poznaj królestwo Udinów
Dzień szósty to przede wszystkim wycieczka samochodami terenowymi do położonego 120 km na zachód od Baku miasteczka Samaxi gdzie turyści zwiedzą tamtejszy meczet. Kolejnym przystankiem jest wioska Nic, którą zamieszkują Udyni- lud, określany mianem spadkobierców ludów historycznego państwa- Albanii Kaukaskiej. Warto dodać, że lud ten przez wieki nie zrezygnował z chrześcijaństwa. Po tej fascynującej wycieczce każdy turysta ma możliwość wzięcia udziału w biesiadzie z mieszkańcami wioski. Kolejny dzień wiąże się ze zwiedzaniem czarującej miejscowości Szeki otoczonej z każdej strony przez zaśnieżone góry. Miasto to jest najchętniej zaraz po Baku odwiedzane przez turystów. Największymi zabytkami miasta są m.in. Pałac Chana powstały w XVI wieku, gdzie znajdują się liczne malowidła i drewniane okna, przypominające witraże czyli tzw. sebeke. Kolejnym przystankiem jest wizyta w karawanseraju, który dziś służy jako hotel, ale kiedyś był miejscem, w którym zmęczone karawany mogły zatrzymać się i odpocząć. Miejscowość Szeki jest idealnym miejscem do zakupu pamiątek, wszelkiego rodzaju rękodzieła, jedwabnych chust i szali oraz kopii witraży sebeke.
Zaqatala, Lahic i inne azerskie atrakcje
Turyści wybierający wycieczkę objazdową z oferty biura podróży mają również okazję do spędzenia niezapomnianych chwil w mieście Zaqatala, gdzie znajduje się pozostałość architektury Albanii Kaukaskiej- bazylika w Qum, która powstała w V roku. Wycieczka obejmuje również przejazd do malowniczego wodospadu Yasil Slal oraz zwiedzenie plantacji herbaty. Podczas wycieczki turyści mają szansę spróbować lokalnego dania tzw. mahary, która przypomina naleśniki z kasztanami. Kolejnym interesującym miejscem jest nastrojowa, znajdująca się u podnóża gór Kaukazu wioska Ilisu. Znajduje się tam szesnastowieczny most oraz dobrze utrzymany meczet z XVIII wieku. Kolejnym punktem na mapie jest wioska Lahic, do której prowadzi wąwóz rzeki. Wioska ta znana jako ośrodek rzemieślniczy, produkujący głównie miedź. Po drodze każdy uczestnik wycieczki ma okazję zdegustować lokalne wino oraz zarzyć kąpiel w tradycyjnej azerskiej łaźni. Wycieczkę kończy zwiedzanie Półwyspu Apszerońskiego, na którym niegdyś bardzo dużą rolę odgrywał ogień oraz zoroastryzm. Możliwość zwiedzenia płonących wzgórz w Yanar Dag dostarcza niesamowitych i niezapomnianych przeżyć.
Jak widać, Azerbejdżan ma na swoim obszarze mnóstwo miejsc godnych uwagi, a te przedstawione powyżej, to tylko niektóre z nich. Jeżeli masz ochotę na zwiedzenie tajemniczego i nieodkrytego kraju jakim jest Azerbejdżan, nie czekaj i przeznacz co najmniej tydzień na podróż. Aby sprostać oczekiwaniom miłośników podróży, w kraju jakim jest Azerbejdżan, zwiedzanie z biurem podróży jest doskonałą przygodą życia.