Stawy cały czas poddawane są przeciążeniom, a zwłaszcza podczas uprawiania sportu są szczególnie narażone na zmiany zwyrodnieniowe czy kontuzję. Bardzo często przebiegają one bezobjawowo, każdy momentu powstania zaawansowanych zwyrodnień. Szczególną opieką powinny być obarczone stawy u sportowców. Czym właściwie są stawy i co im szkodzi? W jaki sposób dbać o stawy? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jak-dbac-o-staw-kolanowy-i-barkowy-uprawiajac-sport/
Stawy – czym są i co im szkodzi?
Stawy są ruchomymi połączeniami pomiędzy składam i szkieletu. Zbudowane są one z dwóch części: części wypukłej – główki, a także części wklęsłej – panewki. Zewnętrzna powierzchnia jest to tak zwana torebka stawowa, a pod nią znajduje się chrząstka stawowa. Kaletki stawowe produkują maść stawową i odpowiadają między innymi za płynność ruchów.
Z wiekiem części stawów ulegają zużyciu, czyli profesjonalnie mówiąc ścieranie się chrząstki stawowej oraz utracie sprężystości. Powoduje to ból i ograniczenie ruchomości stawów, a także jego zwyrodnienia. Innymi czynnikami, poza wiekiem, które sprzyjają zaburzeniem funkcjonowania i autonomii stawów są:
- siedzący tryb życia
- stres, który generowany jest przez stan zapalny
- zbyt intensywne uprawianie sportu bez okresów regeneracji
- częste kontuzje
- monotonne wykonywanie takich samych ruchów
- źle zbilansowana dieta
- nadwaga lub otyłość
Jaki sposób dbać o stawy?
Osoby uprawiające sport powinny być uprzywilejowane, jeżeli chodzi o kondycję układu kostno-stawowego. Regularny ruch zwiększa gęstość kości oraz wzmacnia je, zaś mięśnie pracujące lepiej utrzymują poszczególne elementy układu kostnego.
Istnieje niestety też druga strona sportu, znacznie mniej pożądana dla sportowców. Są to kontuzję. Zbyt intensywny wysiłek może doprowadzić do stanów zapalnych oraz narażenia na niedobory pokarmowe.
Podstawowe zasady dbania o stawy
Poniżej przedstawione są podstawowe zasady, w których powinna przestrzegać osoba uprawiająca sport. Będą to:
Dieta, która bogata jest w substancje regulujące stany zapalne – kwasy omega 3.
Dbanie o odpowiednią masę ciała – każdy nadprogramowy kilogram tkanki tłuszczowe jest obciążeniem dla stawów.
Unikanie kontuzji – powinniśmy starannie wykonywać każde ćwiczenie, koncentrować się na zachowaniu równowagi ciała oraz w pełnym zakresie ruchu w stawie.
Unikanie stresu – generuje on przewlekły stan zapalny, który sprzyja rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów.
Rozgrzewka – rozciąganie się przed i po treningu jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie mobilności stawów oraz zapobiegnięcie wszelkim kontuzjom.
Regeneracja – jest ona bardzo ważna. Zapewnia stawom odżywienie i nawilżenie na drodze syntezy płynu stawowego. Warto jest więc uwzględnić dzień odpoczynku zarówno dla mięśni jak i stawów.
Zobacz też: http://www.yooki.pl/savoir-vivre-na-silowni/