jedzenie

Czasami trudno jest zrozumieć, dlaczego czujemy się tak przygnębieni. Nie możemy uwierzyć, że czujemy się w ten sposób, jeśli nie musimy myśleć o naszym życiu osobistym lub zawodowym. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie można odpowiedzieć w prosty sposób – sposób, w jaki się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Jak możesz poprawić swój nastrój poprzez właściwe odżywianie?

Zwalczaj przygnębienie za pomocą odpowiedniej diety

Niektóre produkty mogą mieć wpływ na masę ciała i rozwój niektórych chorób. Na nastrój mogą wpływać również składniki zawarte w żywności! Jeśli czujesz się przygnębiony lub zniechęcony i zastanawiasz się dlaczego, może to być spowodowane dietą o niskiej jakości. Jak walczyć z depresją poprzez właściwą dietę? Niski nastrój może być spowodowany niedoborem pewnych składników.

Dowiedz się więcej na temat diety oraz zdrowego odżywiania na stronie https://jemswiadomie.pl/

Kwasy tłuszczowe OMEGA-3

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA) to wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą być bardzo korzystne w profilaktyce chorób układu krążenia. Ich niedostateczne spożycie może mieć wpływ nie tylko na nasz układ sercowo-naczyniowy, ale również na inne obszary. Kwasy DHA i EPA są również ważne dla funkcjonowania naszego centralnego układu nerwowego. Dlatego ich niedobór może prowadzić do depresji i zmęczenia.

Kwas foliowy, witamina B6 i B12

Szlaki biochemiczne serotoniny mogą być zaburzone przez niedobór witamin B6 lub B12 oraz kwasu foliowego. Ponieważ pozwala nam ona doświadczać stanów euforycznych, przyjemności, a serotonina jest znana jako „happyhormon”, możemy nazwać ją „szczęśliwym hormonem”. Niedobór kwasu foliowego, witaminy B6 lub B12 może prowadzić do depresji i apatii.

Witamina D

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Jednak wiele czynników może wpływać na jej syntezę skórną, m.in. klimat, ubiór, czas ekspozycji na słońce, stosowanie kremów z filtrami ultrafioletowymi. Niedobór witaminy D występuje najczęściej zimą i jesienią, kiedy wzrok ma trudności z widzeniem na zewnątrz. Niedobór witaminy D może być również spowodowany brakiem witaminy D w pożywieniu. Niedobór witaminy D może mieć negatywny wpływ na nasze kości i samopoczucie. Suplementacja witaminą D jest zalecana na tę niezbyt słoneczną jesienno-zimową porę.

Triptofan

Tryptofan, niezbędny aminokwas, jest źródłem „hormonu szczęścia” – serotoniny (czytaj: Śmiech to zdrowie). Nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tryptofanu, ponieważ jest on aminokwasem egzogennym. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tryptofanu w diecie. Jego niedobór powoduje niedobór serotoniny. Może to powodować głęboki wpływ na nasze samopoczucie. Bogatym źródłem tryptofanu są pestki dyni, siemię lniane i nasiona słonecznika.

Składniki ziołowe

Naturalne antydepresanty można również znaleźć w ziołach. Ziele dziurawca jest jednym z takich ziołowych antydepresantów. Jest on bogaty w związki przeciwdepresyjne, dlatego może być stosowany jako środek wspomagający w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji oraz w zapobieganiu nawrotom depresji. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatów ziołowych z dziurawca, gdyż zawarte w nim składniki aktywne mogą wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi i antykoncepcyjnymi. Żeń-szeń, którego składnikami aktywnymi są ginsenozydy, to kolejny ziołowy lek przeciwdepresyjny. Substancje te wpływają na przekazywanie i wchłanianie sygnałów serotoniny. Podobnie jak w przypadku dziurawca i innych ziołowych leków przeciwdepresyjnych, mogą wystąpić interakcje lekowe z produktami zawierającymi żeń-szeń. Szafran, kolejne zioło, które ma właściwości antydepresyjne, jest również znany jako najdroższa przyprawa na świecie. Warto zauważyć, że szafran może nie tylko zapobiegać wystąpieniu depresji, ale także łagodzić zaburzenia nastroju spowodowane zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Prawidłowo skomponowana dieta

Źle zaplanowana dieta również może negatywnie wpływać na nasz nastrój. Drakońskie diety, które opierają się na trudnych zasadach, mogą prowadzić do frustracji, bezradności i obniżenia nastroju. Sprawiają, że jesteśmy zmęczeni i nie chce nam się nic robić, ponieważ dostarczają zbyt mało energii. Te restrykcyjne diety mogą również powodować ciągłe uczucie głodu, co może prowadzić do irytacji i rozkojarzenia. Nasze myśli ograniczają się do liczenia kalorii i tego, że jesteśmy głodni. Ważne jest, aby mieć dobrze zaplanowany jadłospis i aby odchudzanie nie opierało się na restrykcyjnych dietach, które negatywnie wpływają na nasz nastrój. Zamiast tego powinno opierać się na stopniowych zmianach nawyków żywieniowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here