Kiedy objawia się starczowzroczność

Starczowzroczność, czyli inaczej prezbiopia, to naturalny proces starzenia się wzroku wraz z wiekiem. Kiedy się może objawiać?

Na czym polega starczowzroczność?

Z biegiem czasu cały organizm człowieka ulega starzeniu się. Wynika to ze stopniowego „zużywania się” komórek ciała, a także coraz mniejszej zdolności do regeneracji. Proces ten zachodzi również w gałce ocznej. Soczewka wewnątrzgałkowa z czasem traci elastyczność – staje się grubsza, mniej podatna na zmianę kształtu, co wpływa niekorzystnie na widzenie.

Starczowzroczność objawy

Jeśli chodzi o starczowzroczność objawy nie postępują powoli. Początkowo osoby dotknięte prezbiopią zaczynają odczuwać tylko lekki dyskomfort związany z trudnością odczytywania liter z bliskiej odległości. Z czasem wyciągają rękę z trzymaną w niej książką czy etykietą coraz dalej, praktycznie na całą długość ramienia, ponieważ lepiej widzą dopiero z pewnej odległości. Co ważne. starczowzroczność może dotyczyć też osób, które dawniej cierpiały na nadwzroczność lub krótkowzroczność oraz te, które miały dotąd świetny wzrok. Oprócz tego pacjenci często odczuwają bóle głowy, zmęczenie oka, pogarszające się widzenie po zmroku albo przy słabszym oświetleniu.

Jak pomóc osobie z prezbiopią?

Czasem objawy starczowzroczności zaczynają się pojawiać już po 40. roku życia. Może to być skutkiem nieprawidłowej diety, zbyt ubogiej w przeciwutleniacze zapobiegające przedwczesnemu starzeniu, paleniem papierosów i innymi czynnikami, które sprzyjają starzeniu. Warto jak najszybciej pomyśleć o dopasowaniu odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Na acuvue.pl znajdziesz soczewki, które pomogą Ci widzieć prawidłowo bez względu na to, jak zaawansowany jest Twój problem ze starczowzrocznością.

Starczowzroczność a inne choroby oczu

Nie powinno się bagatelizować pierwszych objawów starczowzroczności, ponieważ mogą one prowadzić nie tylko do pogarszania się widzenia, ale również innych chorób, jak zapalenie oka. Osoby, które zaczynają coraz gorzej widzieć, mogą nie tylko mrugać częściej, próbując polepszyć swoje widzenie, ale również pocierają oczy brudnymi dłońmi. To najprostsza droga, by spowodować zapalenie oka – na przykład spojówek. Jeśli więc oprócz pogorszonego widzenia pojawią się takie dolegliwości jak zaczerwienione białko oka, swędzenie, łzawienie i ogólny dyskomfort w okolicy oczu, należy jak najszybciej udać się do okulisty w celu postawienia diagnozy, oraz rozpocząć leczenie.

Wzrok to zmysł, o który należy szczególnie dbać – poprzez odpowiedni tryb życia, unikanie narażania swoich oczu na nadmierne przeciążenie, uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne i redukowanie ryzyka zakażenia wirusowego czy bakteryjnego. Oprócz tego warto systematycznie badać swój wzrok, nawet gdy nie zauważa się żadnych poważnych problemów, stosować krople do oczu, a nawet dbać o gimnastykę oczu, aby ich mięśnie były jak najdłużej sprawne i nie ulegały szybkiemu starzeniu się. Im więcej uwagi poświęcisz swoim oczom w młodości, tym dłużej będą Ci służyły, a o to zdecydowanie warto zabiegać!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here