Profilaktyka wzroku

Regularne wizyty u okulisty to szansa na wykrycie patologii narządu wzroku na bardzo wczesnym etapie. Wówczas, wiele schorzeń może zostać w pełni wyleczonych lub ich rozwój może zostać znacząco spowolniony. Jednym z podstawowych badań diagnostycznych podczas rutynowej wizyty u okulisty jest badanie dna oka.

Jak wygląda badanie dna oka?

Przebieg takiego badania nie jest skomplikowany. Samo badanie trwa tylko kilka minut. Dokonuje się go przy pomocy oftalmoskopu, inaczej zwanego wziernikiem ocznym. Narzędzie to umożliwia dokładne zbadanie znajdujących się w oku struktur. W zależności od rodzaju filtra, lekarz po kolei bada tkanki oka od ciała szklistego, przez naczynia krwionośne oka, na ocenie stanu plamki żółtej kończąc. Dzięki wnikliwej obserwacji przez lekarza, badanie dna oka może pomóc w diagnozie takich schorzeń jak np. odklejenie siatkówki, zmiany w plamce żółtej, patologie ciałka szklistego, uszkodzenie nerwu wzrokowego czy jaskra. Warto zaznaczyć, że po stanie struktur oka można wykryć również choroby ogólnoustrojowe, takie jak białaczka lub cukrzyca. Stąd, tak duże znaczenie ma regularność wykonywania badania dna oka.

Przygotowanie do badania

Należy podkreślić, że żadne nieprawidłowości w widzeniu nie powinny być bagatelizowane przez pacjenta. Objawy, takie jak zmiany w ostrości widzenia, widoczne rozmycia lub plamy w polu widzenia to sygnały, które powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem specjalistą (okulistą). Co więcej, z częstszych rutynowych kontroli powinni korzystać pacjenci cierpiący na choroby neurologiczne oraz naczyniowe. W przypadku przebiegu tych chorób, również wzrok pacjenta może ulec pogorszeniu. Aby badanie dna oka było najdokładniejsze pacjent otrzymuje krople do oczu z atropiną. Dzięki nim źrenica ulega rozszerzeniu co umożliwia dokładną obserwację struktur oka. Należy podkreślić, że podanie kropli powoduje przejściowe zaburzenia widzenia, utrzymujące się do kilku godzin po wizycie. Z uwagi na to, na badanie dna oka zaleca się zabranie ze sobą osoby towarzyszącej. Samodzielny powrót po wizycie mógłby być niebezpieczny dla pacjenta. Prowadzanie samochodu w dzień badania jest również niewskazane. Ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne, warto zabrać na wizytę okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Wiedząc jak wygląda badanie dna oka, pacjent wie, że nie jest to badanie inwazyjne lub nieprzyjemne. Dlatego też, warto nie zapominać o tym badaniu ze względu na możliwość wykrycia wielu zmian narządu wzroku (choć nie tylko – badanie dna oka pomaga również w diagnostyce chorób ogólnoustrojowych) we wczesnym stadium. Każda zdrowa osoba powinna poddać się takiemu badaniu minimum raz na trzy lata. W przypadku osób starszych oraz osób zagrożonych chorobami wzroku, badanie kontrolne należy wykonać nawet co roku, lub częściej. O częstotliwości wykonywania tego badania powinien poinformować pacjenta lekarz okulista.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here