Skoki ze spadochronem – pytania i odpowiedzi

Osoby, które decydują się na skok ze spadochronem, często miewają sporo wątpliwości odnośnie kwestii organizacyjnych takiego przedsięwzięcia. Warto poznać więc odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Jak skakać?

Profesjonalne spadochroniarstwo wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich umiejętności, kwalifikacji i uprawnień. Osoby, które nie zajmują się tego rodzaju dyscypliną na co dzień, również mogą spróbować swych sił, skacząc w tandemie z instruktorem. To właśnie pilot wyposażony w spadochron odpowiada za całe przedsięwzięcie. Pasażer posiada jedynie zabezpieczenia i uprząż.

Decydując się na tego typu skoki ze spadochronem, warto dobrze się przygotować. Większość firm organizujących takie atrakcje daje wskazówki i wytyczne. Na pewno trzeba unikać niekomfortowych ubrań. Wskazane jest z kolei sznurowane i dobrze dopasowane obuwie. Resztę akcesoriów, jak np. kombinezon czy gogle, otrzymuje się na miejscu.

Dla kogo?

Można powiedzieć, że atrakcja przeznaczona jest dla każdego amatora sportów ekstremalnych. W skokach ze spadochronem nie ma większych ograniczeń związanych np. z wiekiem, ale większość firm czy klubów wymaga minimalnego wzrostu (zwykle na poziomie 120-130 cm) oraz limitu wagowego (tu bywa różnie w zależności od miejsca – z reguły niedopuszczone do skoku są osoby z masą ciała przekraczającą 110 kg).

Podstawowym warunkiem jest prawidłowe zdrowie i dobra kondycja. W przypadku nadciśnienia, wszelkich niewydolności układu krwionośnego lub problemów z oddychaniem skoki ze spadochronem są absolutnie zabronione. Podobnie jest z osobami, które mają zdiagnozowaną epilepsję, łamliwość kości i poważniejsze wady kręgosłupa oraz całego układu kostnego. Przystępując do skoku nie można być też pod wpływem żadnych środków o działaniu psychoaktywnym.

Czy to bezpieczne?

Tak, skoki ze spadochronem to zdecydowanie bezpieczna, choć ekstremalna przygoda. Firmy, które organizują takie wydarzenia, dbają nie tylko o doświadczoną kadrę pilotów, ale również o bardzo wysokiej jakości, certyfikowany sprzęt. Całość jest dobrze przygotowana, a uczestnik przeszkolony w podstawowym zakresie.

Mimo że skok z wysokości 3000-4000 metrów nad ziemią wydaje się być ogromnym zagrożeniem, to w rzeczywistości tak nie jest. Warto dodać, że w przypadku niewłaściwej aury wydarzenie zostaje przełożony na inny dzień – właśnie ze względów bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here