Wzdęcia, bóle brzucha

Czy masz problem z bólami brzucha i uciążliwymi wzdęciami? To popularny problem, który dotyka wielu osób. Nie zawsze wzdęcia i bóle brzucha (przyczyny i postępowanie) łatwo jest zdiagnozować.

Bóle brzucha – przyczyny

Bardzo często, wiele problemów żołądkowo-jelitowych rozpoczyna się od bólu brzucha. Jest to niekiedy pierwszy objaw, który skłania nas do obserwacji swojego organizmu i podejmowania odpowiednich działań. Bóle brzucha- przyczyny:

  • nieprawidłowe odżywianie: przede wszystkim spożywanie ciężkostrawnych lub tłustych potraw może powodować podrażnienie układu pokarmowego,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze,
  • choroby towarzyszące, np. zespół jelita drażliwego,
  • obecność kamieni żółciowych; jeśli kamienie utkną w przewodach żółciowych, mogą spowodować ostre bóle brzucha,
  • wzdęcia i zaparcia.

Wzdęcia to coraz częściej zgłaszany problem, który może być nie tylko problematyczny, ale także bolesny. Wzdęcia są objawem wielu chorób przewodu pokarmowego, więc często nie są wystarczającym objawem do zdiagnozowania konkretnej choroby. Przykładowo w SIBO, czyli w przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim, bardzo charakterystycznym objawem są właśnie wzdęcia. Jakie badania najlepiej wykonać w celu poszerzenia diagnostyki? Jeśli wzdęciom towarzyszą zaparcia, biegunki i bóle brzucha, przyczyny mogą leżeć właśnie w SIBO.

Wzdęcia – jakie badania?

W celu potwierdzenia obecności SIBO zaleca się wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego. Jeśli wyniki badań nie wskażą SIBO warto wdrożyć leczenie na wzdęcia. Jak leczyć w sposób odpowiedni? Na pewno warto połączyć siły kilku specjalistów, w tym lekarza, dietetyka, fizjoterapeuty. Oto kilka skutecznych metod leczenia:

  • odpowiednia dieta: unikaj pokarmów fermentujących i nasilających produkcję gazów,
  • regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na perystaltykę jelit,
  • wsparcie probiotykami,
  • unikanie spożywania pokarmów w pośpiechu.

Wzdęcia – jak leczyć?

Oprócz wspomnianych powyżej metod wsparcia osoby doświadczającej wzdęć, można włączyć leczenie farmakologiczne. W celu złagodzenia dolegliwości wywołanych przez wzdęcia wykorzystuje się substancję zwaną symetikonem. Jest to związek dostępny w różnych lekach i suplementach diety dostępnych bez recepty. Bóle brzucha i wzdęcia to dolegliwości, z którymi można sobie skutecznie poradzić, poznając ich przyczyny i odpowiednie metody leczenia. Nie zapominaj o roli badań diagnostycznych, które pomogą zidentyfikować poważniejsze problemy. Pamiętaj, że skonsultowanie się z lekarzem jest kluczowe, aby otrzymać dokładną diagnozę i odpowiednią opiekę medyczną.

Więcej informacji: https://szkarlatyna.org.pl/wzdecia-czyli-jak-sobie-radzic-z-rozdmuchanym-problemem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here