Jak ugotować barszcz czerwony?

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a razem z nimi przegotowania towarzyszące uroczystościom, jakie każdy obchodzi w gronie rodzinnym. Zadaniami, które czekają na nas są strojenie choinki, kupowanie prezentów, a także przygotowywanie potraw wigilijnych i świątecznych, które będą gościć na naszych stolach. W Polsce jest to wielka tradycja, która uwzględnia dwanaście potraw. Wśród nich znajdują się barszcz, uszka, pierogi, sałatka jarzynowa, karp smażony i w galarecie, krokiety, kapusta z grochem, kutia i inne. Każdy rejon naszego kraju posiada także charakterystyczne dla siebie przepisy i smaki.Niewątpliwie najbardziej rozpowszechnionym daniem jest barszcz z uszkami.

Jak ugotować barszcz czerwony, aby był pełen smaku i aromatu?

Składnikami, które powinny się w nim znaleźć są:

  • ugotowane buraki,
  • bulion jarzynowy lub mięsny,
  • cebula,
  • liście laurowe,
  • ziele angielskie,
  • ocet,
  • sól,
  • pieprz i inne przyprawy.

Podstawą dobrego barszczu jest zakwas, który można zakupić w sklepie lub sporządzić samemu w domu.

Jak ugotować barszcz czerwony?Gotowanie zacząć od włożenia do wrzącego bulionu, pokrojone w plastry buraki. Pozostawić je na kilka minut, a następnie dodać liście laurowe, ziele angielskie i przygotowane przyprawy. Zagotowane warzywa można zetrzeć na tarce i ponownie gotować z bulionem. Aby nadać ulubiony smak zupie, można doprawić ją niewielką ilością cukru. Pomieszać wywar z zakwasem i gotować przez kolejne parę minut. Należy jednak pamiętać, aby nie przegotować przygotowywanej potrawy. W innym przypadku barszcz zmieni kolor.

Jeśli chcemy, aby barszcz był jeszcze bardziej aromatyczny można cześć buraków, przed dodaniem do wywaru, podpiec w piekarniku.

Przygotowanie prawdziwego i aromatycznego barszczu powinno zacząć się już przed dzień Wigilii. Daje to możliwość uzyskania pełnego smaku i „przeżarcia się” wszystkich składników.

Barszcz podawany jest z uszkami z nadzieniem z grzybów lub kapusty. Jest to idealne połączenie, a także tradycyjny sposób podawania potrawy. Pomimo, iż wielu ludzi jada barszcz na co dzień, każdy z niecierpliwością czeka na dzień Wigilii, aby móc się nim delektować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here